TR1 un TR2 kategorija

Traktortehnikas vadīšana prasa specifiskas zināšanas

No 2023. gada 6. jūlija Zemnieku saeimas virzītie un Saeimas apstiprinātie grozījumi Ceļu satiksmes likumā paredz, ka ar autovadītāja apliecību iespējams vadīt arī traktortehniku. Ar B un BE mehāniskā transportlīdzekļa vadīšanas apliecību var vadīt tikai TR1 kategorijai atbilstošo traktortehniku. Savukārt ar C1, C1E, D1, D1E, C, CE, D un DE mehāniskā transportlīdzekļa vadīšanas tiesībām var vadīt TR1 un TR2 kategorijai atbilstošo traktortehniku.

Tomēr gribam uzsvērt, - traktortehnikas vadīšana prasa gan specifiskas zināšanas, gan profesionālas iemaņas. Tas nav gluži viens un tas pats, kā sēdēt pie vieglās automašīnas stūres - ir jāpārzina traktora tehniskā specifika un īpatnības.

Traktortehnikas apmācību zināšanām var būt izšķiroša nozīme darba tirgū

Apgūstot attiecīgās kategorijas traktortehnikas vadītāja apmācības programmu, persona iegūs specifiskākas zināšanas un prasmes, kuras nebūs citu kategoriju transportlīdzekļu vadītājiem.

Traktortehnikas apliecībai var būt izšķiroša nozīme darba tirgū, jo darba devējs noteikti priekšroku dos kandidātam, kuram ir zināšanas un iemaņas šajā specifiskajā nozarē. Tāpēc ir jāapgūst gan teorētiskā, gan praktiskā apmācība, kā arī jānokārto VTUA eksāmeni.

Autoskolā “Autoamatnieks” var apgūt TR1 un TR2 kategorijas

Mūsu autoskolā traktortehnikas apmācības var apgūt aptuveni 2 nedēļu laikā.
TR1 kategorija ļauj vadīt tos traktorus, lauksaimniecības un komunālās mašīnas, ekskavatorus, iekrāvējus un speciālās pašgājējmašīnas ar pilnu masu līdz 7500 kg. TR1 kategorijas vadītāja apliecību iespējams iegūt no 15 gadu vecuma.

TR2 kategorija ļauj vadīt visus traktorus - lauksaimniecības pašgājējmašīnas, komunālās mašīnas, universālās pašgājējmašīnas, buldozerus, ekskavatorus, iekrāvējus un speciālās pašgājējmašīnas. TR2 kategorijas vadītāja apliecību iespējams iegūt no 16 gadu vecuma.

Traktortehnikas vadītāja apliecību persona iegūst pēc sekmīgi veikta:

  1. teorētiskā eksāmena par ceļu satiksmes noteikumiem un ceļu satiksmes drošību (datorizēts eksāmens ar 24 jautājumiem, kurā drīkst pieļaut maksimums 2 kļūdas);
  2. teorētiskā eksāmena par traktortehnikas ekspluatācijas drošību (papīra formātā ar 10 jautājumiem, kurā drīkst pieļaut maksimums 1 kļūdu);
  3. traktortehnikas praktiskās vadīšanas eksāmena.

Praktiskās apmācības mūsu autoskolā kopumā notiek 8,5 stundas. Mēs piedāvājam TR1 un TR2 tehnikas nomu braukšanas eksāmenam VTUA.

Vadīšanas eksāmenam ir izšķiroša nozīme apliecības iegūšanā

Liela nozīme traktortehnikas apmācību procesā ir praktiskajām zināšanām, tāpēc ir svarīgi sekmīgi nokārtot vadīšanas eksāmenu un pierādīt, ka vadītājs ir gatavs konkrētās apliecības iegūšanai!

Vadīšanas eksāmena norise:

  1. Persona uzrāda personu apliecinošu dokumentu, eksāmena pieņēmējs uzdod trīs jautājumus.
  2. Persona dodas uz traktortehniku, iekāpj iekšā, ieslēdz ārējās apgaismes ierīces, ieslēdz avārijas gaismas signalizāciju un bākuguni. Ieslēdz ventilatoru (pārliecinās vai visas pozīcijas darbojas). Ja līst lietus vai snieg sniegs, pārbauda vai darbojas stikla tīrītāji.
  3. Izkāpj no traktortehnikas un pārliecinās vai darbojas iepriekš ieslēgtās gaismas, atgriežas traktortehnikā.
  4. Izslēdz ārā avārijas gaismas signalizāciju un bākuguni. Tiek dots skaņas signāls un uzsākta kustība.
  5. Kustības laikā jāgūst paātrinājums, jāmaina pārnesumi no zemāka un augstāku.
  6. Jāizpilda figūra - "čūska", pirms tam samazinot ātrumu un pārslēdzot uz zemāku pārnesumu. Izbrauc "čūsku " uz priekšu, raida skaņa signālu, tad izbrauc "čūsku" atpakaļgaitā, izmantojot citu trajektoriju.
  7. Traktortehniku novieto blakus (paralēli) piekabei, raida skaņas signālu, brauc uz priekšu un no 90 grādu leņķa brauc atpakaļgaitā, lai pievienotu klāt piekabi.
  8. Jāievēro piekabes savienošana secība ar traktortehniku - tapa, ķēde, elektrība. Nolaiž atbalsta kāju zemē. Jānoņem riepu bloķētāji, jāpārliecinās vai piekabei deg ārējās apgaismes ierīces.
  9. Kāpj atpakaļ traktortehnikā, raida atkal skaņas signālu un brauc uz priekšu, un no 90 grādu leņķa brauc atpakaļgaitā, lai iebrauktu "garāžā". Pirms figūras "garāža" izpildīšanas atkal raida skaņas signālu.
  10. Kad iebrauc "garāžā ", uzliek stāvbremzi un piesaka, ka figūra ir izpildīta, raida skaņas signālu. Izbrauc no "garāžas", novieto sastāvu. Tiek izslēgtas ārējās apgaismes ierīces, noslāpēts dzinējs un jādodas atvienot piekabe no traktortehnikas.
  11. Piekabes atvienošanas secība - novieto riepu bloķētājus, paceļ piekabi, atvieno elektrību, ķēdi, izņem tapu.

Piesakies apmācībām mūsu autoskolā ŠEIT!
Nākamās TR1 un TR2 apmācību grupas tiks organizētas jau septembrī! Iegūsti jaunas iemaņas un zināšanas, esi pārliecināts traktortehnikas vadītājs!